„Jaka studnia będzie dla mnie odpowiednia ?”

 

Takie pytanie zadaje sobie większość osób telefonujących do nas w sprawie zakupu studzienki wodomierzowej. Bardzo często to ludzie, którzy są zobowiązani do zakupu studni, a nie otrzymali wcześniej żadnych, konkretnych wytycznych, poza podstawowym : „Proszę kupić studzienkę”. Zdarza się także, że informacje zawarte w projekcie lub otrzymane od Zakładu Wodociągów mogą być niejasne. W takim przypadku, zachęcamy do skontaktowania się z pracownikami naszej firmy, którzy z przyjemnością udzielą wszelkich informacji. Nasi doradcy bez żadnego problemu pomogą nie tylko w doborze samej studzienki, ale także jej wyposażenia.

Ze względu jednak na dużą ilość telefonów, które odbieramy w ciągu dnia, nie chcielibyśmy, aby ktokolwiek z Państwa poczuł się pominięty, przy np. pierwszej nieudanej próbie połączenia. Dlatego, w odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z doborem odpowiedniej studzienki, postanowiliśmy zamieścić tutaj kilka podstawowych informacji, które z pewnością rozwieją przynajmniej część wątpliwości.

 

Czym różnią się poszczególne modele studni AS ?

 

Studnia AS1 jest wersją najtańszą i podstawową. W momencie, gdy nie mają Państwo żadnych sprecyzowanych wymagań nałożonych przez zakład wodociągów, proponujemy zastosowanie właśnie tej studni.

Studnia AS2 – zasadniczą różnicą pomiędzy modelami AS1, a AS2 jest płaszcz ocieplający. W modelu AS1 jest to styropian, natomiast w modelu AS2 styropian + pianka poliuretanowa. Taka kombinacja jest alternatywą dla najchłodniejszych regionów Polski.

Należy jednak wspomnieć, że ocieplenie składające się z samego styropianu jest wystarczające, spoglądając na polskie warunki atmosferyczne. Nie odnotowaliśmy ani jednego przypadku, w którym doszłoby do zamarznięcia wodomierza.

Studnia AS3 – ta studzienka jest najodpowiedniejsza dla tych z Państwa, u których występuje wysoki poziom wód gruntowych. Wbudowane dno uniemożliwia przedostawanie się wody do wnętrza studni i zalewanie zestawu przyłączeniowego oraz wodomierza.

 

Czy do zakupionej studzienki otrzymam całkowite wyposażenie w komplecie ?

 

Wraz ze studzienką otrzymacie Państwo stelaż znajdujący się w jej wnętrzu, służący do zamontowania wodomierza. Natomiast cały osprzęt, w którego skład wchodzi zestaw przyłączeniowy oraz wodomierz ze śrubunkami należy dokupić osobno.

 

 Czy mogę zamontować dwa wodomierze w jednej studzience ?

 

Oczywiście, że tak. Dwa wodomierze o średnicy ¾” (jest to wodomierz podstawowy i najczęściej spotykany) bez przeszkód zmieszczą się w studzienkach typu AS. Dla zapewnienia jednak większego komfortu w trakcie montażu, ale także w przyszłości, proponujemy studzienki o nieco większych średnicach. Są nimi studnie wodomierzowe typu RAGI. Główną korzyścią takiego rozwiązania jest przede wszystkim to, że przy potrzebie wymiany jakiegokolwiek zaworu, otrzymacie Państwo więcej wolnej przestrzeni, w obrębie której będzie można pracować.

Do wodomierzy o średnicach ½” wystarczające będą studzienki typu AS.

 

Właz żeliwny, czy plastikowy ?

 

Dobór odpowiedniego włazu związany jest zwykle z indywidualnymi potrzebami Klienta. Włazami podstawowymi, które wchodzą w skład standardowego wyposażenia studzienki wodomierzowej są włazy plastikowe. Ich niewątpliwym atutem jest to, że są zamykane na 2 śruby fi 13, co uniemożliwia przedostanie się do wodomierza osób niepowołanych, a także zabezpiecza właz przed kradzieżą. Nacisk takiej pokrywy to 1,5 tony. Alternatywą dla tego typu zamknięć są włazy żeliwne, nakładane na trzon studzienki ( nie posiadają wbudowanych zamknięć, jednakże istnieje możliwość ich wykonania za dodatkową opłatą). Obciążenie takiego włazu to także 1,5 tony.